به من اطلاع دهید! در صورت موجود شدن به شما از طریق ایمیل اطلاع رسانی میشود
Email تعداد -ایمیل شما در فروشگاه پارسه محفوظ می ماند.

مایکروسافت سرفیس پرو 5 خود را با دوام شارژ بالا و LTE معرفی کرد

SURFACE PRO 5

مایکروسافت سرفیس پرو 5 خود را با دوام شارژ بالا و LTE معرفی کرد

ایکروسافت امروز یک سرفیس پرو5 جدید را معرفی و با این کار روند عددگذاری در انتهای نام این سری از محصولاتش را متوقف کرد. در حالی که همه انتظار معرفی سرفیس پرو ۵ را داشتند، دستگاه هیبریدی تبلت-لپتاپی جدید مایکروسافت، صرفاً نام سرفیس پرو، بدون هیچ عددی، را یدک می‌کشد.

در نگاه اول، سرفیس پرو5 جدید بسیار شبیه نسل قبلی خود، سرفیس پرو ۴ است. امّا گویا باید در باطن دستگاه به دنبال تغییرات بگردیم: به گفته‌ی مایکروسافت، “تغییراتی معنادار”. مدیر بخش سرفیس مایکروسافت، پانوس پانای، خبر از طراحی و ساخت بیش از ۸۰۰ قطعه‌ی جدید برای سرفیس پرو5 جدید می‌دهد.

یکی از این قطعات مربوط به پردازشگری جدید از اینتل است که بر پایه‌ی نسل هفتم پردازشگرهای این شرکت، Kaby Lake و طراحی بدون فن بنا نهاده شده است. با این تغییر در پردازشگر و همچنین تغییراتی که در ویندوز ۱۰ اعمال شده، بنا بر ادعای مایکروسافت، سرفیس پرو5 می‌تواند تا ۱۳.۵ ساعت با یک شارژ کامل باتری روشن بماند، که اگر این ادعا صحیح باشد باید گفت که این یک پیشرفت بسیار بزرگ است؛ چرا که این یعنی ۵۰ درصد عمر بیشتر باتری در قیاس با سرفیس پرو ۴. در حالی که پردازشگرهای Core i5 و Core m3 به کار رفته در این دستگاه دارای طراحی بدون فن هستند، مدل بالاتر، یعنی Core i7، همچنان دارای فن برای خنک شدن است. با این تغییرات، علاوه بر دوام بیشتر باتری، سرفیس پرو5، قدرتمندتر و سبک‌تر هم شده است.

درست مانند لپ‌تاپ‌های سرفیس، سرفیس پرو نیز در زمینه‌ی قابلیت sleep دستگاه طوری عمل می‌کند که با بستن دستگاه بتوانید عمر باتری را نگه‌دارید. در حالی که در نسل قبلی لپ‌تاپ‌های سرفیس و همچنین سرفیس پرو ۴، نبود این قابلیت یک مشکل اساسی محسوب می‌شد.

 

surface pro 5

همانطور که گفتیم، در نگاه اولیه، تمیز دادن سرفیس پرو5 از سرفیس پرو ۴ قدری دشوار است. امّا کاملاً غیر ممکن هم نیست. در نسل جدید هواکش‌های کناری کوچک‌تر شده و گوشه‌های دستگاه نیز گردتر شده، طوری که در هنگام استفاده به عنوان تبلت، بهتر از قبل در دست جا بگیرد.

تغییر دیگر مربوط به لولای استفاده شده در این دستگاه جدید می‌شود. در سرفیس پرو5، مایکروسافت از طراحی مشابه لولای ۱۶۵ درجه‌ای سرفیس استودیو استفاده می‌کند. لولایی که این قابلیت را به دستگاه می‌دهد که تقریباً در حالتی نزدیک به تخت روی سطح قرار بگیرد. لولای جدید همچنین دیگر چفت و قفل نمی‌شود و این تغییر برای امنیت بیشتر اعمال شده و مایکروسافت همچنین مدعی مقاومت بسیار بالای این لولا در برابر فشار بیش از حد است.

 

surface pro 5

 

علاوه بر تغییرات در لولای سرفیس پرو، مایکروسافت پشتیبانی و قابلیت استفاده از Surface Dial را درست مثل سرفیس استودیو، به سرفیس پرو آورده. شما می‌توانید این وسیله را در بالای دستگاه گذاشته و در برنامه‌هایی مثل Sketchable از آن استفاده کنید. مایکروسافت همچنین در نظر دارد با ارایه یک بروزرسانی نرم‌افزاری، قابلیت مشابه را به سرفیس بوک و سرفیس پرو ۴ اضافه کند.

یک تغییر بزرگ در سرفیس پرو5، معرفی قلم سرفیس جدید است که البته دیگر در جعبه‌ی سرفیس پرو جایی ندارد و باید آن را با پرداخت ۹۹ دلار، جداگانه خریداری کنید. قابلیت جدیدی که در این قلم تعبیه شده، که البته فعلاً جز در سرفیس پرو5 در دستگاه‌های قبلی کار نخواهد کرد، قابلیت Tilt است که با استفاده از آن، دستگاه قادر به شناسایی و اندازه‌گیری زاویه‌ی قرارگیری قلم روی صفحه می‌شود و با استفاده از آن می‌توان با دقت قابل تغییر، با دستگاه تعامل کرد.surface pen

مایکروسافت همچنین حساسیت صفحه به فشار را به ۴۰۹۶ تغییر داده و میزان فشار لازم برای فعال‌سازی را کاهش داده. با این کار استفاده از قلم با تأخیر کمتری همراه است و همچنین قلم جدید به گونه‌ای کار خواهد کرد که انگار در حال استفاده از یک خودکار معمولی هستید.

درست مانند لپ‌تاپ‌ سرفیس، سرفیس پرو5 نیز در کیبورد خود از جنس Alcantara استفاده می‌کند و همچنین کاورهای پلاتینیومی، آبی کبالتی و کبود نیز با قیمت ۱۵۹ دلار و کاور مشکی معمولی بدون استفاده از Alcantara با قیمت ۱۲۹ دلار به طور مجزا به فروش می‌رسند. قلم سرفیس نیز با همین رنگ‌ها برای سِت کردن با دستگاه اصلی موجود است. متأسفانه درست مثل لپ‌تاپ سرفیس، خبری از USB Type-C در سرفیس پرو5 نیست و این دستگاه از همان پورت‌های موجود در سرفیس پرو ۴، یعنی Surface connector، پورت USB و mini DisplayPort استفاده می‌کند.

 

surface pro 5

برای نخستین بار در خانواده سرفیس پرو، مایکروسافت در دستگاه جدید مدلی با قابلیت پشتیبانی از LTE را معرفی کرده است. مدل‌های LTE با قابلیت استفاده از micro SIM و eSIM و با قیمتی کمی بیشتر از مدل‌های بدون این مزیت عرضه می‌شوند. گفتنی‌ست مایکروسافت به طور دقیق درباره‌ی قیمت، زمان عرضه و پردازشگر مدل‌های LTE سرفیس پرو5 اظهار نظری نکرده‌است.

لازم به ذکر است دستگاه‌های سرفیس پرو در میان سایر دستگاه‌های خانواده سرفیس، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند به طوری که بعضی از تخمین‌ها حاکی از نسبت ۷۰ درصدی سرفیس پرو نسبت به کل خانواده سرفیس در ایالات متحده امریکا است.

سرفیس پرو5 جدید از همین امروز با شروع قیمت از ۷۹۹ دلار برای پیش‌خرید در دسترس است. گفته شده که سرفیس پرو5 از تاریخ ۲۵ خرداد ماه و در ۲۶ کشور دنیا عرضه خواهد شد.

درباره نویسنده