به من اطلاع دهید! در صورت موجود شدن به شما از طریق ایمیل اطلاع رسانی میشود
Email تعداد -ایمیل شما در فروشگاه پارسه محفوظ می ماند.
سرفیس پرو ایکس

مایکروسافت سرفیس نیز همچون اپل به توسعه ARM خواهد پرداخت Leave a comment

در سال جدید میلادی که چیزی از آن نمی‌گذرد خبر ها حاکی از آن است که پس از کوچ کردن اپل به دنیای پردازنده های کم مصرف ARM مایکروسافت نیز با اینکه قبلتر از اپل یعنی در سال ۲۰۱۹ پا به عرصه لپ تاپ های مبتنی بر ARM گذاشته بود؛ قصد دارد خانواده محصولات مبتنی بر آرم خود را توسعه دهد.

در سال ۲۰۱۹ مایکروسافت با معرفی سرفیس پرو ایکس و پردازنده SQ1 پا به دنیای لپ تاپ های کم مصرف گذاشت. لپ تاپ های مبتنی بر پردازنده های آرم که توان حرارتی کمتری دارند، شارژدهی بهتری دارند و از همه مهم تر به سبک بودن و سینک بودن نرم افزار و سخت افزار کمک خواهند کرد. اپل نیز در سال ۲۰۲۰ با معرفی سری جدید محصولات خود یعنی مک بوک های مبتنی بر M1 پا به این عرصه گذاشت؛ با این تفاوت که اپل قدم بهتر و بزرگتری برداشت و در سری مک بوک ایر و مک بوک پرو ها ۲ تاندربولتی دیگر شاهد پردازنده های اینتل نخواهیم بود. نکته مهم تر کاربران بر خلاف سرفیس پرو ایکس در مک بوک های ام ۱ هیچگونه محدودیتی برای استفاده از نرم افزار های قبلی نخواهند داشت. اما سرفیس پرو ایکس فقط قادر به اجرا نرم افزار های مبتنی بر ARM و نرم افزار های ۳۲ بیتی پلتفرم های اینتل می‌باشد.

ورود اپل به این بازار باعث می‌شود که مایکروسافت با سرعت بیشتری توسعه آرم را جلو ببرد. البته طبق پیش بینی ها و شایعات امسال نیز سرفیس پرو ۸ با پردازنده های اینتل معرفی خواهند شد. ولی از همه مهم تر شاید توسعه نرم افزاری ویندوز مبتنی بر ARM می باشد که مایکروسافت قطعا در پی آن است.

احتمالا در آینده نزدیک سرفیس ARM محدود به سرفیس پرو ایکس نباشد. اما مایکروسافت با کار بر روی نرم افزار خود یعنی ویندوز و کم کردن محدودیت های آن برای استفاده کاربر بر روی ARM  بتواند نتیجه بهتری بگیرد تا با معرفی محصولات متعدد و مختلف بر روی پلتفرم ARM. تقریبا طبق اخبار منابع رسمی این اطمینان وجود دارد که اجرا نرم افزار های ۶۴ بیت بر روی سرفیس پرو ایکس به صورت مجازی به زودی میسر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.